Transcend MTS820 M.2 480 GB SATA III TLC
Meld u aan om onze prijzen te bekijken en bestellingen te kunnen plaatsen. Levering uitsluitend aan industriële, commerciële, ambachtelijke, openbare instellingen, autoriteiten en vergelijkbare organisaties. Geen verkoop aan particulieren!
InloggenBeschrijving
Transcend MTS820. SSD capaciteit: 480 GB, SSD-vormfactor: M.2, Leessnelheid: 560 MB/s, Schrijfsnelheid: 520 MB/s, Overdrachtssnelheid: 6 Gbit/s, Component voor: Notebook
Utilizing the SATA III 6Gb/s interface, Transcend's ultracompact MTS820 M.2 SSD is well-suited to address the high-performance needs and strict size limitations of small form factor devices. By using only high-quality flash chips and enhanced firmware algorithms, Transcend's MTS820 M.2 SSD delivers peerless reliability. - Space-saving M.2 SATA form factor (80mm) for ultra-compact computing devices - 3D NAND flash chips - SATA III 6Gb/s interface and SLC caching technology for exceptional transfer speeds - Engineered with a RAID engine and LDPC (Low-Density Parity Check) coding to ensure data integrity - Supports Device Sleep Mode (DevSleep) to prolong notebook battery life by intelligently shutting down SATA interface when not in use - DDR3 DRAM cache - Supports S.M.A.R.T., TRIM and NCQ commands
Specificaties
| Producent | TRANSCEND INFORMATION |
|---|---|
| Product type | Internal solid-state drives |
| Opslagcapaciteit | 480 GB |
| Harde schijf, omvang | M.2 |
Gewicht en omvang
| Breedte | 22 mm |
|---|---|
| Diepte | 3,58 mm |
| Hoogte | 80 mm |
| Gewicht | 9 g |
Energie
| Operating voltage | 3,3 V |
|---|
Eisen aan de omgeving
| Temperatuur, in bedrijf | 0 - 70 °C |
|---|
Overige specificaties
| Kleur van het product | Zwart, Groen |
|---|
Kenmerken
| SSD-vormfactor | M.2 |
|---|---|
| SSD capaciteit | 480 GB |
| Interface | SATA III |
| Type geheugen | TLC |
| Component voor | Notebook |
| Leessnelheid | 560 MB/s |
| Schrijfsnelheid | 520 MB/s |
| Overdrachtssnelheid | 6 Gbit/s |
| Random read (4KB) | 80000 IOPS |
| Random write (4KB) | 85000 IOPS |
| S.M.A.R.T. support | Ja |
| TRIM support | Ja |
| NCQ (Native command queuing) | Ja |
| Ondersteunt Windows | Ja |
| Ondersteunt Linux | Ja |
| Certificering | CE, FCC, BSMI |