ANTEC Constellation C6 Curve Air White PC Case ATX Midi Tower, white
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
The Antec C6 Curve Air is an affordable, stylish mid-tower PC case designed for gamers and PC builders who want both performance and style.
- Curved glass panel: Curved glass design with tempered glass on three sides for a wide panoramic view.
- Vertical cooling: Supports up to 6 fans and features generous ventilation openings around the lower chamber, enabling a vertical airflow from bottom to top.
- Multi-sided air intake and high airflow: A fine-mesh top panel combined with generous ventilation openings at the front, left, right and bottom ensures a powerful and even airflow.
- Optimised bottom airflow: The recessed mounts for two fans on the PSU cover improve airflow at the bottom.
- 2 pre-installed 120 mm PWM fans with reverse rotation & 1 140 mm PWM fan
- Cooler mount: Allows for the installation of a 360 mm cooler at the top.
- Supports RTX 5090: The floating graphics card design prevents interference with side-mounted hardware.
- Supports motherboards with rear I/O: Rear cable routing keeps the front panel uncluttered and optimises airflow.
- Tool-free panel design
- Side-mounted PSU compartment & 13A extension cable: Equipped with a high-quality 13A extension cable for a stable power supply and support for high-wattage power supplies.
- Extension cable configuration: Install the power supply in two orientations using a 90° rotatable PSU module.
- Individual PCIe slot covers: 7 PCIe slot covers are included.
- Ports: Power supply, 2 x USB 3.0, 1 x Type-C 10 Gbps, combined headphone/microphone jack
- Enhanced dust protection: Pull-out dust filter in the base area and an additional dust filter at the lower front for improved dust protection.
- Easy cable management: Up to 30 mm of space for cable routing behind the motherboard, with 2 rubber grommets, 3 plastic cable ties and 2 Velcro straps for a tidy, organised build.
Specifications
| Manufacturer | ANTEC |
|---|---|
| Product group | PC casing |
| Product type | ATX/mATX Midi-Tower |
| Colour | white |
| Scope of delivery | 1x PC case |
| 3.5 slots | 1 |
| 2.5 slots | 1 |
| HDD slots | 7 |
| Dimensions (HxWxD) | 480 x 235 x 470 mm |
| Housing dimensions (L x W x H) | 480 x 235 x 470 mm |
| Mainboard compatibility |
|
| Front connectors | Power port, 2 × USB 3.0, 1 × USB Type-C 3.2 Gen 2 (10 Gbps), headphone/microphone combo jack |
| Number of integrated fans | 3 |
| Fan back side | 2 |
| Optional fans | 1 |
| Height | 470 mm |
| Width | 235 mm |
| Depth | 480 mm |
| Weight | 9.12 kg |
| Height of packaging (single piece) | 0 mm |
| Width of packaging (single piece) | 0 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 0 mm |
| Package weight (single piece) | 0 kg |