ANTEC CSK650DC PC Power Supply, 650W, ATX 2.52-compatible, black
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Antec’s new generation of CSK DC/DC power supplies stands for quality, efficiency and performance. With its DC/DC architecture, 80 PLUS® BRONZE certification and quiet 120 mm fans, the brand-new CSK DC series delivers solid performance. The CircuitShield™ suite, featuring industrial-grade protection features, ensures that your system’s power supply remains safe and reliable in any environment.
- ATX 2.52-compatible – Meets the high standards of the ATX 2.52 specification in terms of reliability and energy efficiency
- 80 PLUS® Bronze certified – Up to 88% efficiency to reduce your electricity costs
- 99% +12 V output for maximum CPU and GPU support
- CircuitShield™ – Comprehensive industrial-grade protection features: OCP, OVP, UVP, SCP, OPP, OTP, SIP, NLO
- 120 mm Silence fan – Ultra-quiet, high-quality fan with fluid dynamic bearing and long service life
- Power supply dimensions – 140 (L) × 150 (W) × 86 (H)
Specifications
| Manufacturer | ANTEC |
|---|---|
| Product group | Power Supply Units |
| Product type | ATX 2.52 Power Supply |
| Colour | black |
| Scope of delivery | 1x power supply unit |
| Mounting form | ATX |
| ON/OFF Switch | yes |
| Output (complete) | 650 W |
| Peak Power | 650 W |
| Operating voltage | 100V-240V |
| Quantity of fans | 1 |
| Fan type | 120 mm |
| Output 3,3V | 18A, 100W |
| Output 5V | 18A, 100W |
| Output 12V | 54,1A, 649,2W |
| Output -12V | 0,3A, 3,6W |
| Output +5V (Standby) | 2,5A, 12,5W |
| S-ATA power connector | 6 |
| Mainboard power plug | 3x Molex |
| Plug | 1x 24(20+4) pin MB, 2x 8(4+4) pin CPU, 2x 8(6+2) pin PCI-E, 6x SATA, 3x Molex |
| PFC | Active |
| Dimensions (HxWxD) | 86 x 150 x 140 cm |
| Mains connection | Cold appliance connection |
| Operating temperature min. | 0 °C |
| Operating temperature max. | 40 °C |
| Height | 86 mm |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Height of packaging (single piece) | 0 mm |
| Width of packaging (single piece) | 0 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 0 mm |
| Package weight (single piece) | 0 kg |