ANTEC Performance P7S Mid-Tower ATX, M-ATX and ITX PC Case, silver
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
The Antec P7 S is a modern mid-tower PC case that offers the perfect balance of powerful cooling performance, quiet operation and thoughtful design. Thanks to its innovative features, the case is ideal for gaming PCs, workstations and high-performance builds.
- Sleek, brushed front panel with dual-sided mesh design: The dual-sided mesh design of the sleek, silver-coloured, brushed front panel improves air intake and boosts overall cooling performance.
- 4 PWM fans included: Pre-installed with 4 PWM fans in series configuration – 3 × 120 mm PWM fans at the front + 1 × 120 mm PWM fan at the rear.
- Supports a 360 mm radiator at the top
- Optimised airflow for GPU cooling: The design with a large air intake at the bottom improves airflow, whilst a gap of approximately 30 mm between the bottom fans and the GPU ensures that the reverse-rotating fans provide direct and efficient cooling.
- Powerful cooling – compatibility: Max. CPU cooler height: 175 mm
- Supports RTX 50 series graphics cards: Accommodates GPUs up to 405 mm in length, ensuring compatibility with the latest RTX 50 series and other high-end components.
- Dual Silent side panels: Sound-absorbing foam on both side panels for effective noise reduction.
- USB Type-C 3.2 Gen 2 compatible: Equipped with a high-speed USB Type-C port (10 Gbps), power supply, reset button,
- Removable top filters with two operating modes: Airflow mode with a mesh filter for maximum cooling and Quiet mode with a closed cover for noise reduction – both are easy to remove and clean.
- Effortless cable management: Includes 4 rubber grommets and 3 Velcro straps for tidy cable routing and organisation.
- With 7 reusable PCIe slots
Specifications
| Manufacturer | ANTEC |
|---|---|
| Product group | PC casing |
| Product type | ATX/mATX Midi-Tower |
| Colour | silver |
| Scope of delivery | 1x pc case |
| 3.5 slots | 2 |
| 2.5 slots | 1 |
| Dimensions (HxWxD) | 478 x 222 x 465 mm |
| Housing dimensions (L x W x H) | 478 x 222 x 465 mm |
| Mainboard compatibility |
|
| Front connectors | Power button, reset button, 2 × USB 3.0, 1 × USB Type-C 3.2 Gen 2 (10 Gbps), headphone/microphone combo jack |
| PCI slots | 7 |
| Number of integrated fans | 4 |
| Fan front | 3 |
| Fan back side | 1 |
| Optional fans | 5 |
| Height | 465 mm |
| Width | 222 mm |
| Depth | 478 mm |
| Weight | 5.75 kg |
| Height of packaging (single piece) | 0 mm |
| Width of packaging (single piece) | 0 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 0 mm |
| Package weight (single piece) | 0 kg |