ATEN UC232A Serial-to-USB Converter, 0.3 m
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
The UC232A USB-to-RS232 serial port converter is the ideal accessory for laptop and desktop computers that do not have a COM or DB9 serial port. Supporting both PC and Mac systems with baud rates up to 921.6 Kbps for rapid performance, it offers a convenient connectivity solution for industrial automation systems, scientific instruments, point of sale systems, and other specialized industrial and consumer applications.
- USB to serial port converter. It provides PCs, notebook PCs and handheld computing devices using USB an external PnP RS232 port
- Easy installation
- Works with cellular phones, PDAs, digital cameras, modems, and ISDN terminal adapters
- Full compliance with USB specifications
- Up to 921.6 Kbps data transfer rate
- Plug & play
- Needs no interrupt (IRQ)
- Supported operating systems: Windows 98SE / ME / 2000 / XP / 7 / 8 / 10 / LINUX / Mac OS 8.6/9/10
- The UC232A supports mobile devices as a computing host (Android 3.2 and above)
Specifications
| Manufacturer | ATEN |
|---|---|
| Product group | Adapters, Terminators, Converters |
| Product type | USB - Serial Converter |
| Colour | grey |
| Length | 0.3 m |
| Scope of delivery | 1x USB-to-Serial Converter, 1x User Instructions |
| Side 1 Connector Type | USB 1.1 Type A |
| Side 1 Connector Gender | Male |
| Side 2 Connector Type | D-Sub 9-pin (DE-9) |
| Side 2 Connector Gender | Male |
| Area of application | External |
| Operating temperature min. | 0 °C |
| Operating temperature max. | 40 °C |
| Height | 1.6 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Depth | 6.59 cm |
| Weight | 0.04 kg |
| Height of packaging (single piece) | 20 mm |
| Width of packaging (single piece) | 140 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 200 mm |
| Package weight (single piece) | 0.055 kg |
| Dimensions (HxWxD) | Cable lengh 0.3 m |
| Technical particularity | Needs no interrupt (IRQ) |
ATEN brand products have a high security standard and are therefore often used in the fields of broadcasting and media, education, transport as well as in government bodies or other comparable companies and institutions.
ATEN company specializes in connectivity and management solutions. These include KVM switches, remote maintenance solutions, image transmission products, USB peripherals and data communication products.