CHERRY KC 1000 USB QWERTY English Black
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
CHERRY KC 1000. Keyboard form factor: Standard, Keyboard style: Straight, Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard layout: QWERTY, Keyboard number of keys: 105. Cable length: 1.8 m. Recommended usage: Office. Product colour: Black
CHERRY KC 1000 is rock-solid CHERRY technology with an excellent price/performance ratio. Modern, flat design with gentle, quiet and durable wear-resistant keys. Universal, reliable and optimised for professional use. In black or grey. - Flat, corded keyboard including cursor and number pad - Whisper keystroke keys with wear-resistant laser key legends - Up to 10 million keystrokes - 4 hotkeys (calculator, e-mail, browser, sleep mode) - Plug & Play via USB connection - 3 blue status LEDs
Specifications
| Manufacturer | CHERRY |
|---|---|
| Product type | Keyboards |
Weight & dimensions
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 458 x 170 x 20 mm |
|---|---|
| Keyboard weight | 530 g |
Power
| Power source type | USB |
|---|---|
| Power consumption | 50 mA |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
Keyboard
| Device interface | USB |
|---|---|
| Recommended usage | Office |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | English |
| Connectivity technology | Wired |
| Purpose | PC/server |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard style | Straight |
| Pointing device | N |
| USB hub | N |
| Fingerprint reader | N |
| Wrist rest | N |
| Numeric keypad | Y |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Hot keys | Y |
| Number of hot keys | 4 |
| Windows keys | Y |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Full-size keyboard | Y |
Packaging data
| Package width | 480 mm |
|---|---|
| Package depth | 205 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 725 g |
Ergonomics
| Plug and Play | Y |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| LED indicators | Y |
Design
| Product colour | Black |
|---|---|
| Backlight | N |
| Surface coloration | Monotone |
| Certification | c-tick, cULus, CE, FCC, BSMI, TÜV/GS |
Mouse
| Mouse included | N |
|---|
Logistics data
| Number of cartons per pallet | 32 |
|---|---|
| Quantity per master carton | 6 pc(s) |