D-Link DMS-1250-18P/E 18-Port Switch PoE Multi-Gigabit Smart Managed
Login
In stock - available for delivery within a few days
Ordered by 2 p.m. - usually shipped the same day
Item no. 21182355
Brand / Manufacturer D-LINK
Manuf. item no. DMS-1250-18P/E
EAN 790069476655
Item weight 4.982 kg
Description
18-Port 2.5G Multi-Gigabit PoE++ Smart Managed Switch mit 2 x 10G SFP+ Ports
  • 16x 100/1000/2.5GBASE-T-PoE++-Anschlüsse
  • 2x 10G SFP+-Anschlüsse
  • Die Ports 1 bis 16 sind kompatibel mit IEEE 802.3af/at/bt (90W)
  • PoE-Leistungsbudget von 370 W
  • Lüfterlos
  • Mehrsprachige Web UI
  • Eingebaute SNMP MIB für Remote-NMS (D-View 8)
  • Statische Weiterleitung
  • Auto-Überwachung und Voice VLAN
  • Zwei Software-Images
  • Zwei Konfigurationsdateien
  • 6kV-Überspannungsschutz an allen 2,5-Gigabit-Ethernet-Zugangsports
  • Ideal für SMB- und MDU-Anwendungen
  • Geringer Platzbedarf für den Einbau in Medienschränke für strukturierte Verkabelung
Specifications
Manufacturer D-LINK
Product group Netzwerkkomponenten
Product type Netzwerk-Switch
Colour black
Network standard 2.5 Gigabit Ethernet
LAN (Mbps) 10/100/1000/2500
Quantity of ports 18
2.5 Gigabit Ethernet Ports RJ-45 16
Free slots for SFPs 2
Power over Ethernet (PoE) ja
Quantity of PoE ports 16
Max. PoE output power per port 90 W
Max. PoE output power (total) 370 W
Mounting form 19" Rackmount
Management Layer2
Power supply Netzbetrieb
Mains connection Kaltgeräte-Anschluss
Operating temperature min. -5 °C
Operating temperature max. 50 °C
Storage temperature min. -20 °C
Storage temperature max. 70 °C
Height 44 mm
Width 440 mm
Depth 250 mm
Weight 3.524 g
Height of packaging (single piece) 90 mm
Width of packaging (single piece) 530 mm
Depth of packaging (single piece) 370 mm