| Item no.: | 04161033 |
|---|---|
| Manuf. item no. | D-SO01-0019 |
Ecovacs DEEBOT mini EU, blue
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Vacuum & mop robot (White / Blue) with mini All-in-One OMNI Station, ZeroTangle 2.0, up to 9,000 Pa suction power, TrueMapping 2.0, OZMO Turbo 2.0 Rotating Mopping System, Mop-washing.
- Ultra Compact Robot & Station
- Superior Noise Control
- Playful Design
- ZeroTangle 2.0
- Vacumming & Rotating Mopping System
- Agile Navigation
Specifications
| Manufacturer | Ecovacs |
|---|---|
| Product group | Suction & Cleaning |
| Product type | Robot hoover |
| Colour | blue |
| Model description | DEEBOT Mini |
| Hoover type | Robot hoover |
| Cleaning functions |
|
| Robot dust container volume | 140 ml |
| Robot water tank volume | 40 ml |
| Dust container volume station | 1.8 l |
| Fresh water volume station | 2.6 l |
| Dirty water volume station | 1.7 l |
| Power consumption | 70 W |
| Acoustic level | 55 dB |
| Max. Height door threshold | 2 cm |
| Battery capacity | 3200 mAh |
| Battery life | 128 min |
| Loading time | 130 min |
| Charging station | yes |
| Suction station | yes |
| Brush attachment | yes |
| Suction power | 9000 Pa |
| Smart Home compatible | yes |
| Smart home system |
|
| Docking station height | 400 mm |
| Docking station width | 320 mm |
| Depth of docking station | 385 mm |
| Docking station weight | 4.9 kg |
| Mains connection | Protective contact plug, Type-E/F |
| Number of batteries | 1 pieces |
| Battery | built-in |
| Battery technology | Li-Ion |
| Operating temperature min. | -5 °C |
| Operating temperature max. | 40 °C |
| Height | 99 mm |
| Width | 286 mm |
| Depth | 286 mm |
| Weight | 7.47 kg |
| Height of packaging (single piece) | 380 mm |
| Width of packaging (single piece) | 440 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 380 mm |
| Package weight (single piece) | 10.977 kg |