| Item no.: | 04161024 |
|---|---|
| Manuf. item no. | MBK120001 |
Ecovacs GOAT O800 RTK EU
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Robotic lawn mowing robot with precise TrueMapping navigation with RTK and AI camera, SmartEdge auto boundary recognition, AIVI 3D Obstacle Avoidance. It has a mowing efficiency of 145m² per charge and is suitable for a garden size of up to 800m².
Specifications
| Manufacturer | Ecovacs |
|---|---|
| Product group | Outdoor + Garden |
| Product type | Robot mower |
| Colour | white |
| Scope of delivery |
1 O800 RTK (inclusief 3 snijmessen) 1 station (met 5 m netsnoer) 1 voedingsadapter 6 bevestigingsankers voor station 1 inbussleutel RTK-referentiestation (met 10 m netsnoer) 1 schroef 2 montagestangen 1 veerring 1 driepootanker 4 kabelbinders 8 kunststof tuinpinnen 1 set reservemessen (9 messen + 9 schroeven) 1 pre-startgids 1 handleiding |
| Lawn area up to | 800 m² |
| Max. Gradient | 45 % |
| Cutting height min. | 30 mm |
| Cutting height max. | 60 mm |
| Cutting width | 220 mm |
| Battery life | 65 min |
| Loading time | 100 min |
| Charging station | yes |
| Mains connection | Protective contact plug, Type-E/F |
| Operating temperature min. | 5 °C |
| Operating temperature max. | 40 °C |
| Height | 420 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 650 mm |
| Weight | 15.57 kg |
| Height of packaging (single piece) | 320 mm |
| Width of packaging (single piece) | 750 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 470 mm |
| Package weight (single piece) | 20.366 kg |