EXSYS EX-1163HMS 4-Port USB 2.0 Metal HUB, with 15KV Surge Protection
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
The EX-1163HMS is a rugged, industrial-grade USB hub with four USB 2.0 outputs that can be wall-mounted or rail-mounted.
It connects to a computer or server via the supplied USB 2.0 cable and features 15KV ESD surge protection for all four downstream USB 2.0 ports. Power is supplied either via USB (bus power) or via the 3-pin terminal block (7-24V DC). Two internal jumpers can be used to configure the power output at the downstream ports to suit individual requirements. The EX-1163HMS is designed to meet the special requirements of industrial applications and is very compact and robust.
- USB 2.0 HUB with four downstream ports
- 15KV ESD surge protection for all 4 ports
- Power supply +7 to +24V DC via terminal block
- Power supply optionally also from the USB-Bus +5V (bus power)
- Allows individual configuration of power output at downstream ports
- Automatic detection of input polarity on power terminal block
- Automatic detection of data transfer rate of connected peripherals
- Easy installation with supplied DIN-Rail bracket
- Up to 500mA current per port
- Compact industrial design with metal housing
- 5x status LED
- Chipset: Terminus FE 2.1
Specifications
| Manufacturer | EXSYS |
|---|---|
| Product group | Hubs |
| Product type | USB Hub |
| Colour | black |
| Scope of delivery | EX-1163HMS, USB 2.0 cable 2.0m, DIN-Rail kit, manual |
| PC connection | 1x USB Type B |
| Device connection | 4x USB Type A |
| Transfer quality | USB 2.0 Hi-Speed 480 Mbit/s |
| Side 1 Connector Type | USB 2.0 Type A |
| Side 1 Connector Gender | Male |
| Side 2 Connector Type | USB 2.0 Type A |
| Side 2 Connector Gender | Female |
| Quantity of ports | 4 |
| Area of application | External |
| Material (casing) | Metaal |
| Dimensions (HxWxD) | 114.5 x 73 x 26.3 mm |
| Power supply unit required | no |
| Technical particularity | Stevige metalen behuizing |
| Mains connection | Loose cable / screw terminals |
| Height | 114.5 mm |
| Width | 73 mm |
| Depth | 26.3 mm |
| Weight | 0.2 kg |
| Height of packaging (single piece) | 70 mm |
| Width of packaging (single piece) | 170 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 250 mm |
| Package weight (single piece) | 0.399 kg |