HP 05A 2-pack Black Original LaserJet Toner Cartridges
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
HP 05A 2-pack Black Original LaserJet Toner Cartridges. Black toner page yield: 4600 pages, Printing colours: Black, Quantity per pack: 2 pc(s)
Ideal for text printing, as in everyday office communications such as reports, invoices and spreadsheets.
HP 05A LaserJet Toner Cartridges help you save as you print more. With HP Original Dual Packs, you can reduce your company's printing costs without sacrificing the consistent, professional results and reliable, trouble-free printing of Original HP.
Specifications
| Manufacturer | HEWLETT-PACKARD |
|---|---|
| Product type | Toner Cartridges |
Technical details
| Box contents | 2 toner cartridges; Recycling guide |
|---|
Weight & dimensions
| Width | 348 mm |
|---|---|
| Depth | 220 mm |
| Height | 202 mm |
| Weight | 1.7 kg |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
Packaging data
| Package width | 348 mm |
|---|---|
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 202 mm |
| Package weight | 2.37 kg |
Brand-specific features
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111645091 |
|---|
Other features
| UNSPSC-code | 44103103 |
|---|
Features
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 05 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black toner page yield | 4600 pages |
| Black toner cartridges quantity | 2 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE505D |
| Total amount of recycled materials used for making | 35% |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Business, Enterprise |
Logistics data
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 13 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 65 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 65 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 55 pc(s) |
| Pallet gross weight | 174.6 kg |
| Pallet weight (EU) | 150.9 kg |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1154 x 940 x 1154 mm |
| Pallet size (EU) | 1130 x 800 x 1159 mm |
Sustainability
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.6 |
|---|