HP 87A Black Original LaserJet Toner Cartridge
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
HP 87A Black Original LaserJet Toner Cartridge. Black toner page yield: 8550 pages, Printing colours: Black, Quantity per pack: 1 pc(s)
Ideal for printing consistent, quality black-and-white pages at high speeds your HP printer or MFP was built for, while helping protect against fraud.
Count on Original HP Toner cartridges with JetIntelligence to deliver consistent quality at fast speeds, plus affordable high-yield options[2], anti-fraud technology, and consistent HP quality.
Specifications
| Manufacturer | HEWLETT-PACKARD |
|---|---|
| Product type | Toner Cartridges |
Technical details
| Box contents | 1 Cartridge |
|---|
Weight & dimensions
| Width | 362 mm |
|---|---|
| Depth | 102 mm |
| Height | 227 mm |
| Weight | 930 g |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
Packaging data
| Package width | 362 mm |
|---|---|
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 227 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
Brand-specific features
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889296182894 |
|---|
Other features
| Print technology | Laser printing |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44103103 |
Features
| Type | Original |
|---|---|
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 87 toner cartridges work with: HP LaserJet E52545, M506, M527 HP LaserJet Enterprise M506, M527 HP LaserJet Flow E52545 HP LaserJet Pro M501 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 8550 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF287A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Business |
Logistics data
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 135 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 135 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 84 pc(s) |
| Pallet gross weight | 186.6 kg |
| Pallet weight (EU) | 123.8 kg |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1098 x 948 x 1279 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1097.3 x 947.4 x 1280.2 mm (43.2 x 37.3 x 50.4") |
| Pallet weight (imperial) | 186.1 kg (410.3 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1100 x 740 x 1057 mm |
Sustainability
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 7.6 |
|---|