HP 90X 2-pack High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridges
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
HP 90X 2-pack High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridges. Black toner page yield: 48000 pages, Printing colours: Black, Quantity per pack: 2 pc(s)
Ideal for value-conscious customers printing high volumes of professional-quality documents.
HP 90X Black Dual Pack LaserJet Toner Cartridges offer better value than individual cartridges. Produce more pages for a lower price and simplify ordering with two cartridges packaged together. Print professional-quality documents that impress.
Specifications
| Manufacturer | HEWLETT-PACKARD |
|---|---|
| Product type | Toner Cartridges |
Technical details
| Box contents | 2 toner cartridges; Recycling guide |
|---|
Weight & dimensions
| Width | 400 mm |
|---|---|
| Depth | 390 mm |
| Height | 332 mm |
| Weight | 5 kg |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
Packaging data
| Package width | 400 mm |
|---|---|
| Package depth | 390 mm |
| Package height | 332 mm |
| Package weight | 6.8 kg |
Brand-specific features
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886112379650 |
|---|
Other features
| UNSPSC-code | 44103103 |
|---|
Features
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Compatibility | HP 90 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M4555 |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black toner page yield | 48000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 2 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | CE390XD |
| Total amount of recycled materials used for making | 15% |
| Country of origin | China |
| HP segment | Enterprise |
Logistics data
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 18 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 18 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 18 pc(s) |
| Pallet gross weight | 142.9 kg |
| Pallet weight (EU) | 142.9 kg |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 810 x 1145 mm |
| Pallet size (EU) | 1200 x 810 x 1145 mm |
Sustainability
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 13.5 |
|---|