HP LaserJet Enterprise 700 Printer M712dn, Black and white, Printer for Business, Print, Front-facing USB printing, Two-sided printing
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
HP LaserJet Enterprise 700 Printer M712dn, Black and white, Printer for Business, Print, Front-facing USB printing; Two-sided printing. Print technology: Laser. Number of print cartridges: 1, Maximum duty cycle: 100000 pages per month. Maximum resolution: 1200 x 1200 DPI. Maximum ISO A-series paper size: A3. Print speed (black, normal quality, A4/US Letter): 41 ppm, Duplex printing. Display: LCD. Network ready. Product colour: Black, Grey
Print two-sided, black-and-white documents at high speeds on paper sizes up to A3, save money with energy-saving features, and keep data secure. Enable high-volume, black-and-white printing on paper sizes up to A3, with capacity up to 4,600 sheets[1]. Control costs with energy-saving features and two-sided printing. Protect sensitive business data and centrally manage printing policies.Specifications
| Manufacturer | HEWLETT-PACKARD |
|---|---|
| Product type | Laser Printers |
| Printing technology | Laser |
| Ethernet/LAN | Yes |
| Print colour | Black |
| Max. resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Standard interfaces | Ethernet, USB 2.0 |
| WLAN | No |
| Printing | Colour printing |
Technical details
| Master (outer) cases per pallet layer | 1 pc(s) |
|---|
System requirements
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows 7, Windows XP, Windows 10, Windows Vista |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008 |
| Other operating systems supported | Linux, Novell |
Ports & interfaces
| Direct printing | Yes |
|---|---|
| USB port | Yes |
| Standard interfaces | Ethernet, USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
Weight & dimensions
| Width | 568 mm |
|---|---|
| Depth | 596 mm |
| Height | 392 mm |
| Weight | 38.5 kg |
| Maximum dimensions (W x D x H) | 858 x 989 x 392 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 825 x 800 x 2082 mm |
Printing
| Colour | No |
|---|---|
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 41 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A3) | 20 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 10.5 s |
| Secure printing | Yes |
Power
| Power consumption (printing) | 786 W |
|---|---|
| Power consumption (ready) | 22.1 W |
| Power consumption (standby) | 22.1 W |
| Power consumption (off) | 0.21 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 2.95 kWh/week |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
Network
| Wi-Fi | No |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Network ready | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Security algorithms | EAP-TLS, IPSec, PEAP, SNMPv3, SSL/TLS, WPA2-Enterprise |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, HP ePrint, Mopria Print Service |
Paper handling
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
|---|---|
| Paper tray media types | Bond paper, Card stock, Envelopes, Labels, Letterhead, Plain paper, Recycled paper, Rough paper, Thick paper, Transparencies |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5 |
| Maximum print size | 297 x 420 mm |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B4, B5 |
| Custom media width | 76.2 - 312 mm |
| Custom media length | 127 - 469.9 mm |
| Paper tray media weight | 60 - 199 g/m² |
Packaging data
| Package width | 810 mm |
|---|---|
| Package depth | 785 mm |
| Package height | 644 mm |
| Package weight | 45.6 kg |
Packaging content
| Cables included | AC |
|---|---|
| Bundled software | Windows Installer, HP PCL 6 discrete driver, Mac Installer, HP Postscript emulation driver |
Brand-specific features
| HP Auto-On/Auto-Off | Yes |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABT) 886112999643; (ABY) 886112999650; (ACQ) 886112999667; (B13) 888182819876; (B19) 886112999674; (BAZ) 886112999681 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886112999643, 886112999650, 886112999667, 888182819876, 886112999674, 886112999681 |
Other features
| Recommended system requirements | Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP (SP2+), Windows Server 2003 (SP1+), Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2; 200 MB available hard disk space; operating system compatible hardware system requirements, see http://www.micr |
|---|---|
| Package dimensions (WxDxH) | 810 x 785 x 644 mm |
| Recommended humidity operating range | 30 - 70% |
| Print margin bottom (A4) | 2 mm |
| Print margin left (A4) | 2 mm |
| Print margin right (A4) | 2 mm |
| Print margin top (A4) | 2 mm |
| Standard output capacity for transparencies | 250 sheets |
Design
| Market positioning | Business |
|---|---|
| Product colour | Black, Grey |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 5.08 cm (2") |
| Control type | Buttons |
| Certification | CISPR 22:2008 / EN 55022:2010 (Class A); EN 61000-3-2 :2006 +A1:2009 +A2:2009; EN 61000-3-3 :2008;EN 55024:1998 +A1 +A2; FCC Title 47 CFR, Part 15 Class A(USA); ICES-003, Issue 4 (Canada); EMC Directive 2004/108/EC with CE Marking (Europe); other EMC approvals as required by individual countries |
Performance
| Internal memory | 512 MB |
|---|---|
| Maximum internal memory | 1024 MB |
| Internal storage capacity | 8 GB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Sound pressure level (printing) | 54 dB |
| Sound power level (printing) | 6.8 dB |
Features
| Maximum duty cycle | 100000 pages per month |
|---|---|
| Printing colours | Black |
| Number of print cartridges | 1 |
| Page description languages | PCL 5, PCL 6, PDF 1.4, PostScript 3 |
| Recommended duty cycle | 5000 - 20000 pages per month |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
Logistics data
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
|---|---|
| Pallet gross weight | 159.5 g |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 3 pc(s) |
Input & output capacity
| Total number of input trays | 3 |
|---|---|
| Total input capacity | 600 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 100 sheets |
| Paper tray 2 input capacity | 250 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Maximum number of input trays | 6 |
| Maximum input capacity | 4600 sheets |
| Maximum output capacity | 250 sheets |
Sustainability
| Sustainability certificates | EPEAT Silver, ENERGY STAR |
|---|