NETGEAR 8-port Ultra60 PoE++ Multi-Gigabit (2.5G) Ethernet Plus Switch Managed L2/L3 2.5G Ethernet (100/1000/2500) Power over Ethernet (PoE) Grey
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
NETGEAR 8-port Ultra60 PoE++ Multi-Gigabit (2.5G) Ethernet Plus Switch. Switch type: Managed, Switch layer: L2/L3. Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: 2.5G Ethernet (100/1000/2500), Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 8. Full duplex. MAC address table: 16000 entries, Switching capacity: 40 Gbit/s. Networking standards: IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE.... Power over Ethernet (PoE)
Provides 8 ports 1G/2.5G with 4 PoE+ ports and 4 Ultra60 PoE++ ports making it a perfect switch for WiFi 6 AP connectivity, IP surveillance and more.Multi-Gigabit Ethernet8 ports provide up to 2.5 Gbps of dedicated, non-blocking bandwidth each.PoE Support4 Ultra60 PoE++ and 4 PoE+ ports provide a total of 230W of power so you can power and connect your devices with a single wire.Advanced PoE ControlsManage PoE prioritization, scheduling, power limit per port, and more for simple control over all PoE-powered devices.Non-Blocking Switching40Gbps (10/100/1000 Mbps) line rate fabric ensures congestion-free connectivity to your devices.Fanless DesignSilent operation makes this switch perfect for noise-sensitive environments.Versatile Mounting OptionsInstall your switch on your desktop, or mount it to your wall or rack with the hardware provided in the box.
Specifications
| Manufacturer | NETGEAR |
|---|---|
| Product type | Network Switch |
Ports & interfaces
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
Weight & dimensions
| Width | 210 mm |
|---|---|
| Depth | 140 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 900 g |
Power
| Power source | PoE |
|---|---|
| Power supply included | Y |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 3000 m |
Network
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
|---|---|
| 10G support | N |
| Copper ethernet cabling technology | 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Port mirroring | Y |
| Full duplex | Y |
| Flow control support | Y |
| Link aggregation | Y |
| Rate limiting | Y |
| VLAN support | Y |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN, Tagged VLAN |
| Number of VLANs | 64 |
Data transmission
| MAC address table | 16000 entries |
|---|---|
| Switching capacity | 40 Gbit/s |
| Store-and-forward | Y |
| Jumbo frames support | Y |
| Jumbo frames | 12000 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
Security
| DHCP features | DHCP client |
|---|---|
| IGMP snooping | Y |
| Password protection | Y |
| Queue scheduling algorithms | Strict Priority Queue (SPQ), Weighted Round Robin (WRR) |
Management features
| Switch type | Managed |
|---|---|
| Switch layer | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support | Y |
| Web-based management | Y |
Design
| Rack mounting | N |
|---|---|
| Stackable | N |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Y |
| Certification | CE FCC 15 BCE/EN55032/24CSAVCCIACMAKCCCCBSMI |
Power over Ethernet (PoE)
| Power over Ethernet (PoE) | Y |
|---|---|
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 230 W |
Performance
| Mean time between failures (MTBF) | 373644 h |
|---|
Logistics data
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
|---|
Multicast features
| Multicast support | Y |
|---|---|
| Number of multicast groups filtered | 128 |