NETGEAR XS508TM Managed L2/L3/L4 Grey
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
NETGEAR XS508TM. Switch type: Managed, Switch layer: L2/L3/L4. MAC address table: 16000 entries
Total Network Solution helps you get the most out of your networkEasily deploy, manage, and monitor NETGEAR Insight managed routers, switches, and access points all from a single pane-of-glass.
NETGEAR INSIGHT REMOTE MANAGEMENT
Manage locally or remotely through the Cloud for simple yet powerful control of your network anytime, anywhere. A 1-year subscription is included.
Specifications
| Manufacturer | NETGEAR |
|---|---|
| Product type | Network Switch |
Ports & interfaces
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
|---|---|
| SFP+ module slots quantity | 2 |
Weight & dimensions
| Width | 330 mm |
|---|---|
| Depth | 206 mm |
| Height | 43.2 mm |
| Weight | 2.2 kg |
Power
| Power supply included | Yes |
|---|
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
Network
| 10G support | Yes |
|---|
Data transmission
| MAC address table | 16000 entries |
|---|
Security
| Access Control List (ACL) | Yes |
|---|---|
| MAC address filtering | Yes |
Management features
| Switch type | Managed |
|---|---|
| Switch layer | L2/L3/L4 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| MIB support | Y |
Design
| Product colour | Grey |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
Multicast features
| Multicast support | Yes |
|---|