ROLINE Basic 19" Profile Rails 12 UH, for Basic Plus wall-mounted enclosure
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
ROLINE 12U Profile Rail Set (2 pieces) – Additional 19-inch level for optimal space utilization
Expand your ROLINE Basic Plus wall-mounted enclosure efficiently and professionally: With the 12U profile rail set, you can create an additional 19-inch level, ideal for the flexible installation of additional components.
Important: This set is exclusively compatible with wall-mounted enclosures from the ROLINE Basic Plus series with a depth of 450 mm.
- Set consisting of 2x 19-inch profile rails
- For 12 height units (UH)
- Compatible only with ROLINE Basic 450 mm depth wall-mounted enclosures
- Robust design for secure mounting
Remark: Picture similar
Specifications
| Manufacturer | ROLINE |
|---|---|
| Product group | 19"-accessories |
| Product type | 19"-accessories |
| Colour | silver |
| Scope of delivery | ROLINE Basic Plus 19-inch mounting rails, 12U, mounting hardware |
| Modular spacing | 482.6 mm (19 inch) |
| Height units | 12 U |
| Material group | Steel |
| Height | 2 mm |
| Width | 60 mm |
| Depth | 530 mm |
| Height of packaging (single piece) | 2 mm |
| Width of packaging (single piece) | 4 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 62 mm |
| Package weight (single piece) | 0.384 kg |