ROLINE Cat. 8.1 (Class I) Keystone, RJ-45, shielded, slim, tool-free, silver
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
This ROLINE Cat. 8.1 (Class I) Slim Shielded RJ-45 Keystone supports data transfer rates of up to 40 Gbps with a bandwidth of 2000 MHz and can easily be installed tool-free.
- This ROLINE Cat. 8.1 (Class I) Keystone supports data transfer rates up to 10/25/40 Gbps with a bandwidth of 2000 MHz
- Tool-free: Connect the cable to the keystone without special tools – place the cable ends simply into the guides (with color coding), close and compress the module – the connection is ready for use
- The Keystone module can be "latched" into a 19'' module support rack, which is optionally available in black (26.11.0360) or light gray (26.11.0359).
- Suitable for cables wih outer diameter of 6.0 mm - 8.5 mm
- For solid and stranded cables with 22 AWG - 26 AWG
- Compliant with PoE per IEEE 802.3af, PoE+ per IEEE 802.3at and PoE++ per IEEE 802.3bt
- Wire coded scheme: EIA/TIA 568
Specifications
| Manufacturer | ROLINE |
|---|---|
| Product group | Connection technology TP |
| Product type | RJ45 Keystone Jack |
| Colour | silver |
| Scope of delivery | Keystone |
| Shield type | Screened |
| Transfer quality | Cat8.1 / Class I |
| Quantity of ports | 1 |
| Assignment | EIA/TIA 568A & 568B |
| Material (casing) | Zinc alloy |
| Connection direction | Straight |
| Dimensions (HxWxD) | 18.8 x 14.6 x 36.2 mm |
| Operating temperature min. | 0 °C |
| Operating temperature max. | 70 °C |
| Storage temperature min. | -40 °C |
| Storage temperature max. | 85 °C |
| Height | 18.8 mm |
| Width | 14.6 mm |
| Depth | 36.2 mm |
| Weight | 18 g |
| Height of packaging (single piece) | 20 mm |
| Width of packaging (single piece) | 20 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 20 mm |
| Package weight (single piece) | 0.01 kg |