ROLINE DP - HDMI Cableadapter, M/F, 8K60
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
DisplayPort to HDMI adapter for connecting a graphics card with DP to a monitor with HDMI connection - with a resolution of up to 8K@60Hz (7680x4320 @60Hz)!
- DisplayPort to HDMI Adapter to connect a HDMI cable to a DisplayPort socket of the graphics card
- Active adapter with DisplayPort connector and HDMI socket
- DisplayPort v1.4 with resolutions up to 7680x4320 @60Hz
- Black ABS housing
- Connectors: HDMI Female and DP Male
- Length: approx. 23 cm
- Note: The DisplayPort to HDMI adapter only works in one direction: the DisplayPort connector can only be used on the data source side (e.g. graphics card)
Specifications
| Manufacturer | ROLINE |
|---|---|
| Product group | Adapters, Terminators, Converters |
| Product type | DisplayPort-HDMI Adapter |
| Colour | black |
| Length | 0.23 m |
| Scope of delivery | Cableadapter |
| Transfer quality | DisplayPort v1.4 |
| Max. resolution | 7680 x 4320 @60Hz (8K, UHD-2) |
| Side 1 connection (PC) | DisplayPort Male |
| Side 2 connection (Peripherals) | HDMI Female |
| Side 1 Connector Type | DisplayPort |
| Side 1 Connector Gender | Male |
| Side 2 Connector Type | HDMI Type A |
| Side 2 Connector Gender | Female |
| Active / Passive | Active |
| Area of application | External |
| Material | ABS and PVC |
| Technical particularity | DisplayPort Version 1.4, active |
| Weight | 25 g |
| Height of packaging (single piece) | 20 mm |
| Width of packaging (single piece) | 50 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 50 mm |
| Package weight (single piece) | 0.02 kg |