TELEGÄRTNER BNC Bulkhead Jack, G3 (RG-178B/U) IP67
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
The BNC series is the most commonly used coax connector. With its bayonet coupling mechanism this connector can be used up to 4 GHz. BNC connectors are used for signal, data and video transmission applications.
- Article name: BNC Jck str Bkhd sd/cl G3 BarSeal Z50 (Old item number J01001A1319)
- Impedance: 50 Ω
- Cable group; cable: G3 (RG-178B/U)
- Remarks: solder/clamp; pressure sleeve IP67, barrier sealed
- Mount. dim.: Z004
- Assembly: A04
Specifications
| Manufacturer | TELEGÄRTNER |
|---|---|
| Product group | Coaxial Connectors |
| Product type | BNC Bulkhead Jack |
| Colour | silver |
| Quantity of ports | 1 |
| Side 1 Connector Type | BNC connector |
| Side 1 Connector Gender | Female |
| Side 2 Connector Type | Solder / Clamp termination |
| Protection class (IP Code) | IP67 |
| Connection direction | Straight |
| Characteristic impedance | 50 Ohm |
| Frequency range (max.) | 4 GHz |
| Height | 17 mm |
| Width | 17 mm |
| Depth | 30 mm |
| Weight | 22 g |
| Height of packaging (single piece) | 20 mm |
| Width of packaging (single piece) | 40 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 50 mm |
| Package weight (single piece) | 0.026 kg |
The products of the TELEGÄRTNER brand stand for professional connection technology.