TELEGÄRTNER Mini Distributor 12 Port, MPD12-HS K Cat.6A, light grey RAL 7035
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Shielded network patch panel with RJ-45 modular sockets
- Mini patch panel, Cat. 6A/Class EA, with 12 shielded RJ-45 modular sockets
- For transmission up to 500 MHz across all pair combinations
- Transmission characteristics comply with EIA/TIA TSB-40 and ISO/IEC 11801
- Cables are connected via LSAplus cut-to-length terminals with colour coding printed on the top in accordance with EIA/TIA 568
- Shielding cover with quick-release fastener, pre-fitted earth cable
- Shielding is connected directly to the printed circuit board via a clamp
Remark: Picture similar
Specifications
| Manufacturer | TELEGÄRTNER |
|---|---|
| Product group | Connection technology TP |
| Product type | Patchpanel Cat.6A / Class EA |
| Colour | grey |
| Scope of delivery | Mini-verdeler |
| Shield type | Screened |
| Transfer quality | Cat6A / Class EA |
| Wall fixening | Wall mount |
| Quantity of ports | 12 |
| Assembly cable connection | Krone LSAplus |
| Material (casing) | Thermoplast, halogeenvrij |
| Shield contacts | ja |
| separate strain relief | yes |
| Connection direction | Straight |
| Dimensions (HxWxD) | 34 x 255 x 118 mm |
| Assembly depth | 118 mm |
| Technical particularity | with shielding hood, wall-mounted, suitable for side-by-side installation |
| RAL colour | RAL 7035 Light grey |
| Height | 34 mm |
| Width | 255 mm |
| Depth | 118 mm |
| Height of packaging (single piece) | 40 mm |
| Width of packaging (single piece) | 270 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 130 mm |
| Package weight (single piece) | 0.431 kg |
The products of the TELEGÄRTNER brand stand for professional connection technology.