TELEGÄRTNER RJ-45 Defined Disconnect CP-Link
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
The DDCP-Link acts as a defined breakaway safeguard for RJ45 connections, reliably protecting mobile equipment with a LAN port against damage caused by unintentional tensile stress.
If the device is pulled away from the connection socket, the DDCP link releases the connection at a specific tensile force. This force is calibrated to prevent, on the one hand, unintentional disconnection under low tension, and on the other, the socket from being ripped out under high force.- 1x RJ-45 F, 1x RJ-45 M
- Service life > 750 mating cycles
- Socket shielding housing made of nickel-plated die-cast zinc
- Plug with latch protection
- 8 contacts, 1:1 wired
- Suitable for PoE+
Specifications
| Manufacturer | TELEGÄRTNER |
|---|---|
| Product group | Connection technology TP |
| Product type | RJ-45 DDCP-Link |
| Colour | blue |
| Shield type | Screened |
| Transfer quality | Cat6 / Class E |
| Quantity of ports | 1 |
| Assignment | EIA/TIA 568A |
| Side 1 Connector Type | RJ-45 |
| Side 1 Connector Gender | Male |
| Side 2 Connector Type | RJ-45 |
| Side 2 Connector Gender | Female |
| Halogen free | yes |
| Shield contacts | ja |
| Connection direction | Straight |
| Dimensions (HxWxD) | Lengte 20 cm |
| Technical particularity | 1 : 1 aangesloten |
| Height of packaging (single piece) | 30 mm |
| Width of packaging (single piece) | 50 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 250 mm |
| Package weight (single piece) | 0.035 kg |
The products of the TELEGÄRTNER brand stand for professional connection technology.