TP-Link Omada 16-Port Gigabit Smart Switch with 2 SFP Slots
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
TP-Link Omada 16-Port Gigabit Smart Switch with 2 SFP Slots. Switch type: Managed, Switch layer: L2/L2+. Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000), Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 16. MAC address table: 8000 entries, Switching capacity: 36 Gbit/s. Networking standards: IEEE 802.3ab, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z. Rack mounting, Form factor: 1U
TP-Link’s brand new Omada smart switches provide huge upgrade comparing with previous versions. The switches can be managed by Omada SDN Controller, which provides professional and reliable one-step solutions. Integrated L2 and L2+ features such as 802.1Q VLAN, QoS, IGMP Snooping and static routing provide cost-effective networking solutions for small and medium-sized businesses without sacrificing enhanced usability and strong performance.
Specifications
| Manufacturer | TP-LINK TECHNOLOGIES |
|---|---|
| Product type | Network Switch |
Ports & interfaces
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| SFP module slots quantity | 2 |
Weight & dimensions
| Width | 440 mm |
|---|---|
| Depth | 180 mm |
| Height | 44 mm |
Power
| Power source | AC |
|---|---|
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 12.3 W |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Heat dissipation | 41.97 BTU/h |
Protocols
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3, SNTP |
|---|---|
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Yes |
Network
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
|---|---|
| 10G support | No |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN, Private VLAN, Protocol-based VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Number of VLANs | 4000 |
Data transmission
| MAC address table | 8000 entries |
|---|---|
| Switching capacity | 36 Gbit/s |
| Forwarding rate | 26.8 Mpps |
| Store-and-forward | Yes |
| Static route | Yes |
| Number of static routes | 32 |
| Number of IP interfaces | 16 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 9000 |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
Security
| DHCP features | DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping, DHCPv6 client, DHCPv6 snooping |
|---|---|
| Access Control List (ACL) | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
Certificates
| Certification | CE, FCC, RoHS |
|---|
Management features
| Switch type | Managed |
|---|---|
| Switch layer | L2/L2+ |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| System event log | Yes |
| MIB support | Yes |
Packaging content
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
Design
| Rack mounting | Yes |
|---|---|
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
Power over Ethernet (PoE)
| Power over Ethernet (PoE) | No |
|---|
Performance
| Fanless | Yes |
|---|
Multicast features
| Multicast support | Yes |
|---|---|
| Multicast Listener Discovery (MLD) snooping | Y |