Transcend 8GB SDHC Class 10 8GB SDHC Class 10 memory card
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Transcend 8GB SDHC Class 10. Capacity: 8 GB, Flash card type: SDHC, Flash memory class: Class 10, Read speed: 20 MB/s, Write speed: 10 MB/s
- RoHS compliant product. - Compatible with SD Specification Ver. 3.0 - Mechanical Write Protection Switch - Supports Copy Protection for Recorded Media(CPRM) for SD-Audio - Supports Speed Class Specification Class 10
Specifications
| Manufacturer | TRANSCEND INFORMATION |
|---|---|
| Product type | Memory Cards |
| Storage capacity | 8 GB |
Memory
| Capacity | 8 GB |
|---|---|
| Flash card type | SDHC |
| Flash memory class | Class 10 |
| Read speed | 20 MB/s |
| Write speed | 10 MB/s |
Weight & dimensions
| Width | 24 mm |
|---|---|
| Depth | 32 mm |
| Height | 2.1 mm |
Power
| Memory voltage | 2.7,3.3,3.6 V |
|---|
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating shock | 600 G |
| Vibration resistance | 20 G |
Design
| RoHS compliance | Y |
|---|
Performance
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
|---|