VALUE Dockingstation Type C, 1x HDMI 4K60, 3x USB 3.2 Gen1 Type A, 1x SD/Micro SD (TF), 1x Type C PD (Power Delivery)
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Connect your Macbook, Ultrabook, Notebook/Laptop or PC with USB Type C interface to a HDMI display/monitor or projector (max. resolution 3840x2160 @60Hz). Also, you can connect USB devices to the additional 3 USB-A Ports, while charging your device simultaneously over the Type C PD port!
- Connect your device with USB Type C port to a HDMI display/monitor or projector
- 1x HDMI with up to 3840x2160 @60Hz
- 3x USB-A 3.2 Gen 1 (5Gbit/s)
- SD/Micro SD (TF) Card Reader (cannot be supported at the same time)
- USB Type C PD (Power Delivery) up to 100 Watts
- No power adapter required
Remark: Support of "Alternate Mode (DP Alt Mode)" required
Note: According to the current specifications of USB.org we have adapted the technical data of our USB 3 products. The new designation for the already known USB specifications has been changed to USB 3.2 Gen 1 (formerly USB 3.0 / USB 3.1 Gen 1) and USB 3.2 Gen 2 (formerly USB 3.1 / USB 3.1 Gen 2).
Specifications
| Manufacturer | VALUE |
|---|---|
| Product group | Adapters, Terminators, Converters |
| Product type | Notebook-Docking-Station |
| Colour | grey |
| Length | 0.1 m |
| Scope of delivery | Docking Station |
| Max. resolution | 3840 x 2160 @60Hz (4K, UHD-1) |
| Side 1 connection (PC) | USB Type C |
| Side 2 connection (Peripherals) | 1x HDMI 4K60, 3x USB 3.2 Gen1 Type A, 1x SD/MicroSD (TF), 1x Type C PD (Power Delivery) |
| Side 1 Connector Type | USB Type C (USB-C) |
| Side 1 Connector Gender | Male |
| Side 2 Connector Type |
|
| Side 2 Connector Gender | Female |
| Area of application | External |
| Dimensions (HxWxD) | 12 x 39 x 98 mm |
| Technical particularity | Power Delivery Function (100W) |
| Height | 12 mm |
| Width | 39 mm |
| Depth | 98 mm |
| Weight | 57 g |
| Height of packaging (single piece) | 20 mm |
| Width of packaging (single piece) | 80 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 160 mm |
| Package weight (single piece) | 0.1 kg |