VALUE POCKET Travel Charger, EU/UK/US, 2x Ports (A+C), 25W
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
2-port USB pocket travelller charger, 1x Type C + 1x QC3.0 with maximum 25W for the power supply (smartphones, tablets) of several devices simultaneously. Suitable for travel to the EU/UK/US.
- For charging of mobile devices (tablets / smartphones)
- Quick Charge 3.0 / Type C (PD) supported
- Multi-Protection: Over Current / Short Circuit / Over Voltage / Overheat Protection
- Compact Design
- Input: 100 - 240 V AC, 50 - 60 Hz
- Output USB-C:
5V 3A, 9V 2.77A, 12V 2.08A (25W)
- Output USB-A: 5V 3A, 9V 2.22A, 12V 1.67A (20W)
- Total output: max. 25W
- Dimensions / Size: 70.0 x 42.0 x 25.4mm
Specifications
| Manufacturer | VALUE |
|---|---|
| Product group | Voltage converter |
| Product type | USB charger |
| Colour | white |
| Input | 100-240 VAC |
| Output | QC3.0: 5V 3A, 9V 2.22A, 12V 1.67A (20W) ; PD: 5V 3A, 9V 2.77A, 12V 2.08A (25W) |
| Output | 25 W |
| Dimensions (HxWxD) | 25.4 x 42 x 70 mm |
| Input connector | Euro / UK / US Plug |
| Output connector | 1x USB Type A F, 1x Type C F |
| Supported charging technology |
|
| Technical particularity | Quick Charge |
| Mains connection | Euro plug, Type-C |
| Height | 25.4 mm |
| Width | 42 mm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 64 g |
| Height of packaging (single piece) | 20 mm |
| Width of packaging (single piece) | 50 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 50 mm |
| Package weight (single piece) | 0.05 kg |
| Scope of delivery | Wall Charger |