VALUE POCKET Travel Charger, EU/UK/US, 2x Ports USB C, 45W
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
2-port USB pocket travelller charger, 2x Type C with maximum 45W for the power supply (smartphones, tablets) of several devices simultaneously. Suitable for travel to the EU/UK/US.
- For charging of mobile devices (tablets / smartphones)
- 2x USB Ports Type C (PD) supported
- Multi-Protection: Over Current / Short Circuit / Over Voltage / Overheat Protection
- Compact Design
- Input: 100 - 240 V AC, 50 - 60 Hz
- Output USB-C1/C2:
5V 3A, 9V 3A, 12V 3A, 15V 3A, 20V 2.25A (45W Max)
- Output USB-C1+C2: 25W+20W
- Total output: max. 45W
- Dimensions / Size: 79.7 x 46 x 27mm
Specifications
| Manufacturer | VALUE |
|---|---|
| Product group | Voltage converter |
| Product type | USB charger |
| Colour | white |
| Input | 100-240 VAC |
| Output | 5V 3A, 9V 3A, 12V 3A, 15V 3A, 20V 2.25A (45W Max) |
| Output | 45 W |
| Dimensions (HxWxD) | 79.7 x 46 x 27mm |
| Input connector | Euro / UK / US Plug |
| Output connector | 2x Type C F |
| Supported charging technology |
|
| Technical particularity | Quick Charge |
| Mains connection | Euro plug, Type-C |
| Height | 27 mm |
| Width | 46 mm |
| Depth | 79.7 mm |
| Weight | 90 g |
| Height of packaging (single piece) | 20 mm |
| Width of packaging (single piece) | 50 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 100 mm |
| Package weight (single piece) | 0.12 kg |
| Scope of delivery | Wall Charger |