VALUE USB Wall Charger, EU Plug, 2x Ports (A+C), 20W
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
2-ports USB charger, 1x Type A + 1x Type C with maximum 20W for powering a smartphone/tablet, external SSD/HDD or other devices
- For charging or as a power supply from a device via its USB input
- Perfect supplement for your Wireless Charger, as the scope of delivery often does not include plug-in power supplies
- Suitable, for example, for smartphone/tablet, external SSD/HDD enclosures and other devices
- Quick Charge 3.0/ Type-C (PD) supported
- Multi-Protection: Over Current / Short Circuit / Over Voltage / Overheat Protection
Technical data
- Plug-in power supply with two USB outputs, type A+C socket
- Input voltage: 100 - 240V AC, 50 - 60Hz
- Output USB-C:
5V 3A, 9V 2.22A, 12V 1.67A (20W Max)
- Output USB-A: 5V 3A, 9V 2A, 12V 1.5A (18W Max)
- Output USB-A+USB-C: 5V3A (15W Max)
- Output power: 20W
- Dimensions: 81.2x35x15.3 mm
Specifications
| Manufacturer | VALUE |
|---|---|
| Product group | Voltage converter |
| Product type | USB charger |
| Colour | white |
| Input | 100-240 VAC |
| Output | 20W |
| Dimensions (HxWxD) | 15.3 x 35 x 81.2 mm |
| Input connector | Euroflachstecker |
| Output connector | 2x USB (1x USB A + 1x USB C) Female |
| Supported charging technology |
|
| Regional use | Europe except Ireland, Malta, Cyprus, United Kingdom |
| Mains connection | Euro plug, Type-C |
| Height | 15.3 mm |
| Width | 35 mm |
| Depth | 81.2 mm |
| Weight | 37 g |
| Height of packaging (single piece) | 20 mm |
| Width of packaging (single piece) | 50 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 50 mm |
| Package weight (single piece) | 0.03 kg |
| Scope of delivery | Wall Charger |
| Technical particularity | Quick Charge |