XILENCE XF138 Performance C Case Fan XPF92.B 92 mm, black
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
The Xilence Performance C fan series offers reliable cooling performance with low noise levels and impresses with its excellent price-performance ratio.
Equipped with high-quality fluid dynamic bearing fans, the case fans ensure quiet operation and a long service life of up to 50,000 hours (MTBF). Airflow-optimized rotor blades ensure efficient heat dissipation. Thanks to its 3-pin and 4-pin connectors, the fan is compatible with a wide range of systems.- Fluid-bearing fan design for quiet and long-lasting operation
- Airflow-optimized rotor blades for efficient cooling performance
- Low noise despite high performance
- High compatibility thanks to 3-pin and 4-pin connectors
Specifications
| Manufacturer | XILENCE |
|---|---|
| Product group | Cooler/Fan |
| Product type | Housing fan |
| Colour | black |
| Scope of delivery | 1 fan |
| Connector Type |
|
| Fan bearing type | liquid-damped |
| Dimensions (HxWxD) | 1 fan |
| Fan rotational speed | 1.500 RPM ± 10% |
| Fan performance | 27.45CFM |
| Noise level spinning (max.) | 17.8 dB (A) |
| Height | 25 mm |
| Width | 92 mm |
| Depth | 92 mm |
| Weight | 70 g |
| Height of packaging (single piece) | 30 mm |
| Width of packaging (single piece) | 110 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 150 mm |
| Package weight (single piece) | 0.097 kg |