XILENCE XF139 Performance C Case Fan XPF120.B 92 mm, black
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
The Xilence Performance C fan series offers reliable cooling performance with low noise levels and impresses with its excellent price-performance ratio.
Equipped with high-quality fluid dynamic bearing fans, the case fans ensure quiet operation and a long service life of up to 50,000 hours (MTBF). Airflow-optimized rotor blades ensure efficient heat dissipation. Thanks to its 3-pin and 4-pin connectors, the fan is compatible with a wide range of systems.- Fluid-bearing fan design for quiet and long-lasting operation
- Airflow-optimized rotor blades for efficient cooling performance
- Low noise despite high performance
- High compatibility thanks to 3-pin and 4-pin connectors
Specifications
| Manufacturer | XILENCE |
|---|---|
| Product group | Cooler/Fan |
| Product type | Housing fan |
| Colour | black |
| Scope of delivery | 1 fan |
| Connector Type |
|
| Fan bearing type | liquid-damped |
| Dimensions (HxWxD) | 1 fan |
| Fan rotational speed | 1.300 RPM ± 10% |
| Fan performance | 44.71CFM |
| Noise level spinning (max.) | 22 dB (A) |
| Height | 25 mm |
| Width | 120 mm |
| Depth | 120 mm |
| Weight | 112 g |
| Height of packaging (single piece) | 30 mm |
| Width of packaging (single piece) | 120 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 180 mm |
| Package weight (single piece) | 0.148 kg |