Zyxel XGS2220-30HP Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Black
Login
In stock - available for delivery within a few days
Item no. 527503205
Brand / Manufacturer ZYXEL COMMUNICATIONS
Manuf. item no. XGS2220-30HP-EU0101F
EAN 4718937625055
Description
Nebula Cloud-managed Layer 3 Enterprise Switch
The XGS2220 Series is a family of Layer 3 access Switches that consists of six models, including PoE, Non PoE and Fiber options. Non PoE models offer Gigabit desktop ports for everyday network access; PoE models allow flexible options with larger PoE budgets and a mix of 60 W and 30 W ports to power devices like the latest WiFi 6/6E Wireless Access Points; The Fiber model aims to achieve business connectivity for high fiber port density requirement.
Flexible 10G For Converged Networking Applications
Multiple Power Budget options
PoE models come with 10 ports of PoE++ (IEEE 802.3bt) offering up to 60 W per port and 16-40 ports of PoE+ (IEEE 802.3at) delivering up to 30 W per port to meet a variety of applications, including the latest generation of Wireless Access Points.
Within the range, the 3 PoE models of 30HP, 54HP and 54FP can offer larger Power budgets of 400 W, 600 W and 960 W respectively, allowing flexibility in powering a full range of PoE devices efficiently for applications like VoIP, surveillance, high density networked AV applications and Zyxel’s compressive WiFi 6/6E AP portfolio.
Nebula, Manage It Your Way!
Dedicated Networked AV Mode
Specifications
Manufacturer ZYXEL COMMUNICATIONS
Product type Network Switch
Ports & interfaces
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity 24
Basic switching RJ-45 Ethernet ports type Gigabit Ethernet (10/100/1000)
Installed SFP+ modules quantity 4
10G Ethernet (copper) ports quantity 2
Weight & dimensions
Width 441 mm
Depth 330 mm
Height 44 mm
Weight 4.35 kg
Power
Power source AC
Power supply included Yes
AC input voltage 100 - 240 V
AC input frequency 50 - 60 Hz
Power consumption (max) 477 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -20 - 50 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H) 10 - 95%
Storage relative humidity (H-H) 10 - 90%
Heat dissipation 1626.57 BTU/h
Protocols
GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) Yes
Network
10G support Yes
Routing entries 64
Data transmission
MAC address table 32000 entries
Switching capacity 168 Gbit/s
Forwarding rate 125 Mpps
Static route Yes
Jumbo frames support Yes
Packet buffer memory 2 MB
Packaging data
Package width 580 mm
Package depth 503 mm
Package height 95 mm
Package weight 5.77 kg
Security
DHCP features DHCP relay, DHCP server
IGMP snooping Yes
IGMP proxy Yes
Security algorithms SNMP, SNMPv2, SNMPv3
BPDU filtering/protection Yes
Authentication type IEEE 802.1x, RADIUS, TACACS+
Management features
Switch type Managed
Switch layer L3
Quality of Service (QoS) support Yes
Web-based management Yes
Cloud-managed Yes
ARP inspection Yes
Design
Rack mounting Yes
Product colour Black
LED indicators Yes
Power over Ethernet (PoE)
Power over Ethernet (PoE) Yes
Power over Ethernet (PoE) ports quantity 26
Total Power over Ethernet (PoE) budget 400 W