ANTEC C120R ARGB White PC Case Fan, 3-Pack, white
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
The Antec Connect120 Reverse ARGB combines powerful cooling performance with modern ARGB lighting and a clever daisy-chain design for exceptionally easy installation. The reverse fan blades ensure optimized airflow and a clean look in showcases and gaming PCs. Thanks to PWM control, the 120mm fan operates efficiently and quietly, while vibration-damping pads reduce annoying noise. Ideal for stylish high-airflow systems with synchronizable ARGB lighting.
- Minimalist design with a square frame: Provides a seamless wireless connection between the fans via pin connectors and decorative covers.
- 5-blade design: Ensures efficient ventilation and a strong airflow, allowing the fan to maintain high cooling performance even under increased air resistance.
- 8 silicone anti-vibration pads: Reduce noise and resonance while increasing friction with the chassis, thereby stabilizing the fan body.
- Hydraulic bearing: Compared to conventional oil bearings, the hydraulic bearing features a larger oil reservoir and a unique oil recirculation circuit. This significantly extends the service life compared to standard oil-sealed bearings and ensures lower operating noise.
- Speed/lighting synchronization with the motherboard: Features a 3-pin ARGB connector and a 4-pin PWM connector. The two connectors ensure optimized cable management.
- High-performance PWM: When connected to the motherboard, the fan speed can be adjusted between 800 and 1800 RPM and adapted to temperature changes
Specifications
| Manufacturer | ANTEC |
|---|---|
| Product group | Cooler/Fan |
| Product type | Housing fan |
| Colour | white |
| Scope of delivery | 3 fans |
| Quantity of fans | 3 |
| Fan bearing type | liquid-damped |
| Dimensions (HxWxD) | 25 x 120 x 120 mm |
| Dimensions (HxWxD) fan | 25 x 120 x 120 mm |
| Fan rotational speed | 800RPM± 10% - 1800RPM± 10% |
| Air pressure | 1.29 mm H²O |
| Rated fan current | 0.29 A |
| Noise level spinning (max.) | 27.2 dB (A) |
| Height | 25 mm |
| Width | 120 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height of packaging (single piece) | 0 mm |
| Width of packaging (single piece) | 0 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 0 mm |
| Package weight (single piece) | 0 kg |