ANTEC Constellation C2M ARGB Black MicroATX PC Case
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
The Antec Constellation C2M ARGB is an affordable, stylish MicroATX PC case designed for gamers and PC builders who want both performance and style.
- 270° panoramic view through tempered glass: The panoramic design made from tempered glass offers a clear, unobstructed view of your components and the ARGB lighting.
- Designed for maximum airflow: Mesh panels on the top, bottom and sides ensure powerful airflow whilst effectively keeping dust out.
- Power supply cover vent design: The ventilated power supply cover improves vertical airflow, ensuring optimal cooling.
- Pre-installed: 1 x 240 mm single-frame reverse-rotation fan and 1 x 120 mm fan: The side-mounted single-frame fan with reverse rotation provides a massive airflow, thereby improving cooling performance.
- 240 mm single-frame fan with reverse rotation: High-performance PWM fan with intelligent speed control for optimal cooling and whisper-quiet operation.
- Versatile support for liquid cooling: Suitable for 360 mm radiators at the top and 240 mm radiators at the side.
- Supports RTX 50 series graphics cards
- Tool-free design: Thanks to mounting slots and pins, the front, side and top panels can be easily removed, allowing for hassle-free hardware installation and cleaning.
- Dust protection: Removable dust filters at the top and bottom prevent dust build-up and allow for quick and easy cleaning.
- Ample space for cable management: 30 mm of clearance behind the motherboard ensures neat and tidy cable routing.
- I/O panel: Equipped with a Type-C 3.2 Gen 2 port (10 Gbps) for high-speed data transfers.
- Cooling system compatibility: Supports the simultaneous installation of up to 6 x 120 mm fans.
Specifications
| Manufacturer | ANTEC |
|---|---|
| Product group | PC casing |
| Product type | Minitower microATX |
| Colour | black |
| Scope of delivery | 1x PC case |
| 3.5 slots | 1 |
| 2.5 slots | 1 |
| HDD slots | 5 |
| Dimensions (HxWxD) | 440 x 222 x 440 mm |
| Housing dimensions (L x W x H) | 440 x 222 x 440 mm |
| Mainboard compatibility |
|
| Front connectors | Power, USB 3.0 x 1, Type-C 3.2 Gen 2 x 1(10Gbps) , Headphone/Mic Combo Jack |
| Number of integrated fans | 1 |
| Fan front | 2 |
| Fan back side | 1 |
| Optional fans | 3 |
| Height | 440 mm |
| Width | 222 mm |
| Depth | 440 mm |
| Weight | 6.88 g |
| Height of packaging (single piece) | 440 mm |
| Width of packaging (single piece) | 222 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 440 mm |
| Package weight (single piece) | 6.88 kg |