| Item no.: | 19070590 |
|---|---|
| Manuf. item no. | 375.117 |
BACHMANN appliance cable CEE7/7, Earth connection GST18, black, 3 m
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Device supply cable CEE7/7 earth connection GST18 3.0m
Page 1 - Connector CEE 7/7 (type E/F) - Page 2 - 0.3m | 1.50mm² green/yellow with ring cable lug M6 - Coupling - WIELAND GST18i3 - 2-pin with earthing contact - Black, similar to RAL 9005 - 20A / 250V~, IP20
Specifications
| Manufacturer | BACHMANN |
|---|---|
| Product group | Power supply |
| Product type | Power supply |
| Colour | black |
| Length | 3 m |
| Side 1 Connector Type | 3P. German, CEE 7/7, Type-E/F |
| Side 1 Connector Gender | Male |
| Side 2 Connector Type | Wieland GST18 |
| Side 2 Connector Gender | Female |
| Plug type | 3P. German, CEE 7/7, Type-E/F |
| Protection class (IP Code) | IP20 |
| Regional use | Germany, Austria, Netherlands |
| Height | 0.04 m |
| Width | 0.2 m |
| Depth | 0.2 m |
| Weight | 0.38 kg |
| Height of packaging (single piece) | 40 mm |
| Width of packaging (single piece) | 210 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 200 mm |
| Package weight (single piece) | 0.326 kg |
The BACHMANN brand stands for customer-oriented electrotechnical components and systems.
In the development and manufacture of the products, emphasis is also placed on future topics such as energy management and energy efficiency for data centers and industry as well as building installation systems. The company benefits from almost 70 years of experience in the electronics industry.