Brother TD-2020A label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 152.4 mm/sec Wired
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Brother TD-2020A. Print technology: Direct thermal, Maximum resolution: 203 x 203 DPI, Print speed: 152.4 mm/sec. Connectivity technology: Wired. Product colour: White
Specifications
| Manufacturer | BROTHER |
|---|---|
| Product type | Label Printers |
| Printing technology | Direct thermal |
| Ethernet/LAN | No |
| Max. resolution | 203 x 203 DPI |
| WLAN | No |
System requirements
| Windows operating systems supported | Yes |
|---|
Ports & interfaces
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Optional connectivity | Serial (RS-232), USB 2.0 |
Weight & dimensions
| Width | 110 mm |
|---|---|
| Depth | 215 mm |
| Height | 172 mm |
| Weight | 1.32 kg |
Printing
| Print technology | Direct thermal |
|---|---|
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 152.4 mm/sec |
| Maximum printing width | 5.6 cm |
| Maximum print height | 9.86 cm |
| Minimum print length | 6 mm |
Operational conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
Paper handling
| Autocutter | Yes |
|---|---|
| Maximum label length | 1 m |
| Media thickness | 0.058 - 0.279 mm |
| Core diameter | 2.54 cm |
Packaging content
| Cables included | USB |
|---|---|
| Drivers included | Yes |
Other features
| Character sets | Abicomp, ASCII, BRASCII, ISO 8859-15, ISO Latin 1, Italic, PC437, PC850, PC858, PC860, PC861, PC863, PC865, Roman 8 |
|---|
Design
| Product colour | White |
|---|
Performance
| Internal memory | 6 MB |
|---|---|
| Built-in barcodes | QR Code |
| Number of fonts | 7 |
| Tape cutting | Automatic |
| Underline | Yes |