Brother TN-3280 toner cartridge 1 pc(s) Original Black
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Brother TN-3280. Black toner page yield: 8000 pages, Printing colours: Black, Quantity per pack: 1 pc(s)
Choose this genuine Brother TN3280 High Yield Toner Cartridge in Black to ensure you get the crisp, professional results that your important documents deserve, day after day. Easy to install, it provides a cost-effective printing solution for your office.
Specifications
| Manufacturer | BROTHER |
|---|---|
| Product type | Toner Cartridges |
Weight & dimensions
| Width | 199 mm |
|---|---|
| Depth | 153 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 801 g |
Packaging data
| Package dimensions (WxDxH) | 360 x 195 x 150 mm |
|---|---|
| Package weight | 1.32 kg |
Other features
| Colour | No |
|---|---|
| Print technology | Laser printing |
Features
| Type | Original |
|---|---|
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-5340D, HL-5380DN, HL-5350DNLT, 5350DN, 5370DW, 5350DN2LT, MFC 8890DW, MFC 8880DN, DCP 8085DN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 8000 pages |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Country of origin | China |
| Approximate page yield (A4, black & white, ISO/IEC 19752) | 8000 pages |
Logistics data
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 50 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 150 pc(s) |
| Pallet gross height | 18 cm |
| Pallet gross weight | 582 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |