Brother TN-3390P toner cartridge 1 pc(s) Original Black
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Brother TN-3390P. Black toner page yield: 12000 pages, Printing colours: Black, Quantity per pack: 1 pc(s)
Original Brother toner is formulated to meet high quality resolution, grey scale and block colour, in line with Brother’s high design specification.
Specifications
| Manufacturer | BROTHER |
|---|---|
| Product type | Toner Cartridges |
Weight & dimensions
| Width | 203 mm |
|---|---|
| Depth | 150 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 805 g |
Packaging data
| Package weight | 1.29 kg |
|---|
Other features
| Print technology | Laser printing |
|---|---|
| Page yield footnote | ISO/IEC 19752 |
Features
| Type | Original |
|---|---|
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | DCP-8110DN, HL-5440D, HL-5450DN, HL-5470DW, MFC-8510DN, MFC-8520DN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 12000 pages |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
Logistics data
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 50 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 150 pc(s) |
| Pallet gross height | 18.2 cm |
| Pallet gross weight | 798 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |