CHERRY G80-3000 keyboard USB QWERTY UK English Grey
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
CHERRY G80-3000. Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard key switch: Mechanical, Keyboard layout: QWERTY, Keyboard number of keys: 105. Cable length: 1.75 m. Recommended usage: Universal. Product colour: Grey
The timeless keyboard for high-volume data input and for the most demanding requirements. Durable, reliable and sure switching action. Proven millions of times over. The G80-3000 standard PC keyboard is based on the reliable MX technology with Gold Crosspoint contacts.
- Individual keys with Gold Crosspoint contacts (MX technology)
- Codeset 3 support (PS/2 connection only) e.g. for Unix computers
- Perfect key feeling
- High-quality keyboard for outstanding writing performance, fulfilling even the highest demands
- Extremely high service life of individual keys
Specifications
| Manufacturer | CHERRY |
|---|---|
| Product type | Keyboards |
Weight & dimensions
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 470 x 195 x 44 mm |
|---|---|
| Keyboard weight | 935 g |
Power
| Power consumption | 15 mA |
|---|
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
Keyboard
| Recommended usage | Universal |
|---|---|
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard key switch technology | Cherry MX Blue |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Keyboard keys operating life | 50 million characters |
| Windows keys | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| USB hub | No |
| Purpose | PC/Server |
| Fingerprint reader | No |
| Certification | cURus, VDE GS, c-tick, VCCI, CE, FCC, BSMI |
Packaging data
| Interface adapters included | USB female - PS/2 male |
|---|---|
| User guide | Yes |
| Package width | 500 mm |
| Package depth | 255 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 1.15 kg |
Other features
| Internal | No |
|---|
Design
| Backlight | No |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | No |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
Mouse
| Mouse included | No |
|---|
Features
| Cable length | 1.75 m |
|---|
Logistics data
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 45 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 2 pc(s) |