CHERRY KC 1000 Corded Keyboard,Pale Grey, USB (QWERTY - UK)
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
CHERRY KC 1000 Corded Keyboard,Pale Grey, USB (QWERTY - UK). Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard key switch: Mechanical, Keyboard layout: QWERTY, Keyboard number of keys: 109. Cable length: 1.8 m. Recommended usage: Universal. Product colour: Grey
CHERRY KC 1000 is rock-solid CHERRY technology with an excellent price/performance ratio. Modern, flat design with gentle, quiet and durable abrasion-resistant keys. Universal, reliable and optimized for professional use.
Specifications
| Manufacturer | CHERRY |
|---|---|
| Product type | Keyboards |
System requirements
| Windows operating systems supported | Yes |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
Weight & dimensions
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 458 x 170 x 20 mm |
|---|---|
| Keyboard weight | 530 g |
Power
| Power source type | USB |
|---|---|
| Power consumption | 50 mA |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
Keyboard
| Recommended usage | Universal |
|---|---|
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard number of keys | 109 |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Windows keys | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Number of hot keys | 4 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB hub | No |
| Purpose | Universal |
| Fingerprint reader | No |
| Certification | c-tick, UL, CE, FCC, BSMI, TÜV-Süd/GS, UKCA |
Packaging data
| Number of products included | 1 pc(s) |
|---|---|
| User guide | Yes |
| Package width | 480 mm |
| Package depth | 205 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 725 g |
| Package type | Box |
Other features
| Internal | No |
|---|
Design
| Backlight | No |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Keyboard style | Straight |
| Full-size keyboard | Yes |
| Ergonomic design | No |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
Mouse
| Mouse included | No |
|---|
Features
| Cable length | 1.8 m |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
Logistics data
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 192 pc(s) |