CHERRY KC 1000 SC Corded Smartcard Keyboard, Light Grey, USB (QWERTY - UK)
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
CHERRY KC 1000 SC Corded Smartcard Keyboard, Light Grey, USB (QWERTY - UK). Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard layout: QWERTY, Keyboard number of keys: 109. Cable length: 1.8 m. Recommended usage: Office. Product colour: Grey
Lasting reliability. Timeless elegance. Intelligent concept. CHERRY KC 1000 SC combines the benefits of a classic CHERRY office keyboard with the security-related requirements of a security keyboard.
Specifications
| Manufacturer | CHERRY |
|---|---|
| Product type | Keyboards |
Weight & dimensions
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 458 x 188 x 46 mm |
|---|---|
| Keyboard weight | 840 g |
Power
| Power source type | USB |
|---|---|
| Power consumption | 100 mA |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
Keyboard
| Recommended usage | Office |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard number of keys | 109 |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Windows keys | Yes |
| USB hub | No |
| Purpose | Universal |
| Fingerprint reader | No |
| Smart card reader | Yes |
| Certification | cURus, VDE GS, c-tick, VCCI, CE, FCC, FIPS 201 |
Packaging data
| Package width | 472 mm |
|---|---|
| Package depth | 232 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 1.15 kg |
| Package type | Box |
Packaging content
| Number of products included | 1 pc(s) |
|---|---|
| User guide | Yes |
Design
| Backlight | No |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | Yes |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
Mouse
| Mouse included | No |
|---|
Features
| Cable length | 1.8 m |
|---|
Logistics data
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet | 2 pc(s) |