CHERRY KC 6000C FOR MAC keyboard Universal USB QWERTY US English Silver
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
CHERRY KC 6000C FOR MAC. Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard key switch: Scissor key switch, Keyboard layout: QWERTY. Cable length: 1.8 m. Recommended usage: Universal. Product colour: Silver
Ultra-flat design keyboard with Mac layout and USB-C connectionSpecifications
| Manufacturer | CHERRY |
|---|---|
| Product type | Keyboards |
System requirements
| Mac operating systems supported | Yes |
|---|
Weight & dimensions
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 440 x 130 x 15 mm |
|---|---|
| Keyboard weight | 660 g |
Power
| Power source type | USB |
|---|
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
Keyboard
| Recommended usage | Universal |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | US English |
| Pointing device | No |
| Keyboard key switch technology | Cherry SX |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Certification | CEULFCCUKCAChina RoHS |
Packaging data
| Package width | 453 mm |
|---|---|
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 33 mm |
| Package weight | 875 g |
Packaging content
| Number of products included | 1 pc(s) |
|---|
Design
| Product colour | Silver |
|---|---|
| Keyboard style | Straight |
| Island-style keyboard | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Wrist rest | No |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
Mouse
| Mouse included | No |
|---|
Features
| USB connector type | USB Type-C |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |