CHERRY KW 9100 SLIM FOR MAC keyboard USB + Bluetooth QWERTY English Silver
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
CHERRY KW 9100 SLIM FOR MAC. Keyboard style: Straight. Device interface: USB + Bluetooth, Keyboard layout: QWERTY, Keyboard number of keys: 111, Recommended usage: Universal. Product colour: Silver
The wireless and rechargeable accessory for Mac users with an affinity for design
Specifications
| Manufacturer | CHERRY |
|---|---|
| Product type | Keyboards |
Weight & dimensions
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 440 x 130 x 15 mm |
|---|---|
| Keyboard weight | 675 g |
Power
| Power source type | Battery |
|---|---|
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Battery capacity | 650 mAh |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
Keyboard
| Recommended usage | Universal |
|---|---|
| Device interface | USB + Bluetooth |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | English |
| Pointing device | N |
| Numeric keypad | Y |
| Keyboard key switch technology | Cherry SX |
| Keyboard number of keys | 111 |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Island-style keyboard | Y |
| Certification | CEBQBFCCUKCAChina RoHS |
Packaging data
| Number of products included | 1 pc(s) |
|---|---|
| Receiver weight | 2 g |
| Package width | 453 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 33 mm |
| Package weight | 860 g |
Design
| Product colour | Silver |
|---|---|
| Keyboard style | Straight |
| Wrist rest | N |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Y |
Mouse
| Mouse included | N |
|---|
Features
| Wireless range | 10 m |
|---|