D-Link DXS-1210-16TC 16-Port Switch Smart Managed 10G 2x SFP+ 2x Combo
Login
Deliverable approx. 05/27/2026
Item no. 21182282
Brand / Manufacturer D-LINK
Manuf. item no. DXS-1210-16TC/E
EAN 790069467660
Item weight 4.499 kg
Description
10 Gigabit Ethernet Smart Managed Switch
  • 12x 100/1000/2.5G/5G/10GBASE-T Port
  • 2x SFP+ Port
  • 2x kombinierter 100/1000/2.5G/5G/10GBASE-T/SFP+ Port
  • Switchkapazität 320 Gbit/s
Specifications
Manufacturer D-LINK
Product group Netzwerk-Switches
Product type Netzwerk-Switch
Colour black
Network standard 10 Gigabit Ethernet
LAN (Mbps) 10000
Quantity of ports 16
10 Gigabit Ethernet Ports RJ-45 12
Free slots for SFPs 4
Power supply Netzbetrieb
Mains connection Kaltgeräte-Anschluss
Height 44 mm
Width 440 mm
Depth 210 mm
Weight 3520 g
Height of packaging (single piece) 110 mm
Width of packaging (single piece) 320 mm
Depth of packaging (single piece) 540 mm