Ecovacs DEEBOT Cleaning Solution, Powerful Stain Remover
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
DEEBOT Powerful Stain Remover Cleaning Solution 1L - DEEBOT X11 Family
Heavy-Duty Mop Cleaning Solution – Advanced Formula for Tough Grease and Stains
Specially formulated to tackle even the most stubborn oil-based stains on the mop. Compared to ordinary cleaning liquids, our advanced formula delivers a significantly improved cleaning performance, especially when dealing with mops soiled by heavy grease - such as kitchen sauces and more. Making mop maintenance faster, easier, and more effective.
When diluted with water and used during floor cleaning, this solution enhances your mop's ability to break down stubborn ground stains.
Ideal for kitchens and any environment where grease build-up is a daily battle, this is the solution for a deeper, more efficient clean.
Instructions for Use:Pour the solution into the heavy-duty cleaning box of your DEEBOT X11 station. It will automatically dilute it at a set ratio during operation.
Signal word: Danger. Hazard statements: Causes serious eye damage.
Precautionary statements: Wear protective gloves / protective clothing / eye protection / face protection / hearing protection. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Immediately call a POISON CENTER or doctor.
Specifications
| Manufacturer | Ecovacs |
|---|---|
| Product group | Suction & Cleaning |
| Product type | Robot Vacuum Accessories |
| Model description | DSO010056 |
| Height of packaging (single piece) | 280 mm |
| Width of packaging (single piece) | 100 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 180 mm |
| Package weight (single piece) | 1.298 kg |
| Scope of delivery | 1L Cleaning Solution |