| Item no.: | 04161033 |
|---|---|
| Manuf. item no. | D-SO01-0019 |
Ecovacs DEEBOT X12 OmniCyclone EU
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Vacuum & mop robot (Silver) –All-in-One OmniCyclone Station, FocusJet Stain Pre-dissolving, OZMO ROLLER 3.0 self-washing mop, ZeroTangle 4.0, TruEdge 3.0 extreme edge cleaning, AIVI 3D 4.0 navigation, TruePass 4WD climbing, PowerBoost Charging Plus,AGENT YIKO 2.0 AI manager, Mop Roller Smart Cover and Roller Lifting, BLAST Boosted Large-Airflow Suction Technology, Fresh-flow Power Washing
Deep-clean Performance, Longer-lasting Power- FocusJet Stain Pre-dissolving Technology
- OZMO ROLLER 3.0
- Mop Roller Smart Cover and Roller Lifting
- TruEdge 3.0
- BLAST
- ZeroTangle 4.0
- PowerBoost Charging Plus
Zero Residue, Effortless Station Maintenance
- OmniCyclone Station
- Fresh-flow Power Washing
- Dirty Water Box Auto-cleaning
- Double-effect Cleaning Solutions
Smarter Edge Cleaning, Agile Mobility Everywhere
- TruePass Adaptive 4-wheel-drive Climbing System
- AIVI 3D 4.0
AI-driven Fully Autonomous Cleaning, Designed Around Your Life
- AGENT YIKO 2.0
Specifications
| Manufacturer | Ecovacs |
|---|---|
| Product group | Suction & Cleaning |
| Product type | Robot hoover |
| Colour | black |
| Model description | DEEBOT X12 OmniCyclone |
| Hoover type | Robot hoover |
| Cleaning functions |
|
| Robot dust container volume | 250 ml |
| Robot water tank volume | 110 l |
| Dust container volume station | 1.6 l |
| Fresh water volume station | 3.5 l |
| Dirty water volume station | 2.7 l |
| Max. Height door threshold | 2.4 cm |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Loading time | 150 min |
| Charging station | yes |
| Suction power | 22000 Pa |
| Smart Home compatible | yes |
| Smart home system |
|
| Docking station height | 465 mm |
| Docking station width | 493 mm |
| Depth of docking station | 380 mm |
| Mains connection | Protective contact plug, Type-E/F |
| Battery category | Portable battery |
| Number of batteries | 1 pieces |
| Battery Voltage | 14.4 V |
| Battery Capacity | 6400 mAh |
| Battery type | Pack |
| Battery | built-in |
| Battery technology | Li-Ion |
| Height | 98 mm |
| Width | 351 mm |
| Depth | 353 mm |
| Height of packaging (single piece) | 390 mm |
| Width of packaging (single piece) | 460 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 700 mm |
| Package weight (single piece) | 21.126 kg |