| Item no.: | 04161033 |
|---|---|
| Manuf. item no. | D-SO01-0019 |
Ecovacs DEEBOT X11 OMNICYCLONE EU, grey
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Vacuum & mop robot (black) with new bagless All-in-One OmniCyclone station: PowerBoost Charging, Hot Water Soak Washing, Dual Cleaning Solutions, OZMO Roller 2.0, Blast Technology, TruEdge 3.0 Extreme Edge Cleaning, Agent YIKO, TruePass Adaptive 4WD Climbing System, AIVI 3D 3.0 OMNI-Approach Technology.
- OZMO Roller 2.0 + Blast Technology
- PowerBoost Charging
- TruEdge 3.0 Extreme Edge Cleaning
- Bagless All-in-One OmniCyclone station with Hot Water Soak Washing and Dual Cleaning Solutions
- TruePass Adaptive 4WD Climbing System
- Agent YIKO
Specifications
| Manufacturer | Ecovacs |
|---|---|
| Product group | Suction & Cleaning |
| Product type | Robot hoover |
| Colour | grey |
| Model description | DEEBOT X11 OmniCyclone |
| Hoover type | Robot hoover |
| Cleaning functions |
|
| Robot dust container volume | 220 ml |
| Robot water tank volume | 110 ml |
| Dust container volume station | 1.6 l |
| Fresh water volume station | 3.2 l |
| Dirty water volume station | 2.7 l |
| Acoustic level | 63 dB |
| Max. Height door threshold | 4 cm |
| Battery capacity | 6400 mAh |
| Battery life | 150 min |
| Loading time | 220 min |
| Charging station | yes |
| Suction station | yes |
| Brush attachment | yes |
| LED light | yes |
| Dust brush | yes |
| Suction power | 110 W |
| Suction power | 19500 Pa |
| Smart Home compatible | yes |
| Smart home system |
|
| Docking station height | 49.3 cm |
| Docking station width | 38 cm |
| Depth of docking station | 46.5 cm |
| Docking station weight | 7.8 kg |
| Mains connection | Protective contact plug, Type-E/F |
| Number of batteries | 1 pieces |
| Battery | built-in |
| Battery technology | Li-Ion |
| Height | 98 mm |
| Width | 353 mm |
| Depth | 351 mm |
| Weight | 5000 g |
| Height of packaging (single piece) | 470 mm |
| Width of packaging (single piece) | 630 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 400 mm |
| Package weight (single piece) | 20.6 kg |