EXSYS EX-1224HM Laptop-Stand with removable 7-in-1 USB-C docking station, for Laptop, Notebook, MacBook & Tablet
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
The EX-1224HM is a laptop stand with a removable 7-in-1 USB-C docking station, which brings your laptop screen to a comfortable working height thanks to its adjustable height and angle. The versatile connection options allow you to connect all your peripheral devices. USB-C Power Delivery (PD) allows you to connect your existing laptop power supply directly to the EX-1224HM. The rubber nubs on the surface of the stand guarantee a perfect hold for your laptop.
- Laptop-Stand with a removable 7-in-1 USB-C docking station
- Durable and elegant die-cast aluminum housing
- Attached rubber nubs guarantee perfect grip for the laptop
- 1x HDMI (4k@60Hz), backward compatible with 1080P, 720P, etc.
- 3x USB 3.2 Gen 1 A-Port, 1x USB 3.2 Gen 1 C-Port, 1x USB-C PD Port (100W), 1x USB 3.2 Gen 1 C-Port (Host)
- Supports USB-C PD charging function up to 100W
- For Laptops/Notebooks/MacBooks with USB-C Port (DP Alt Mode)
Specifications
| Manufacturer | EXSYS |
|---|---|
| Product group | Hubs |
| Product type | Docking Station |
| Colour | silver |
| Scope of delivery | EX-1224HM, USB 3.2 Gen 1 C to C Cable (30 cm), Quick Guide |
| Transfer quality | USB 3.2 Gen 1 SuperSpeed 5 Gbit/s (USB 3.1 Gen 1, USB 3.0) |
| Max. resolution | 3840 x 2160 @60Hz (4K, UHD-1) |
| Side 1 Connector Type | USB Type C (USB-C) |
| Side 1 Connector Gender | Female |
| Side 2 Connector Type |
|
| Side 2 Connector Gender | Female |
| Area of application | External |
| Operating temperature min. | 0 °C |
| Operating temperature max. | 55 °C |
| Height | 240 mm |
| Width | 230 mm |
| Depth | 65 mm |
| Weight | 33 g |
| Height of packaging (single piece) | 80 mm |
| Width of packaging (single piece) | 240 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 270 mm |
| Package weight (single piece) | 1.602 kg |