| Item no.: | 15063346 |
|---|---|
| Manuf. item no. | EX-K1110 |
EXSYS EX-12276HMS 16-Port USB 3.2 Gen 2x1 Metal HUB, 15KV ESD Protection for Wall and DIN-Rail Mounting
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
The rugged, industrial-grade EX-12276HMS is a metal USB 3.2 Gen 2x1 hub for up to sixteen devices that can be mounted on a wall, in a 19"-rack or on a DIN-Rail. It connects to the host PC via a USB-C cable and provides sixteen USB-C 3.2 Gen 2x1 ports for end devices with outstanding performance of up to 10Gbps (SuperSpeed USB 10Gbps). Using the external power supply, the hub provides up to 2.4A per port with a maximum output of 120W. This makes it easy to charge iPhones, iPads, smartphones and tablets.
- USB 3.2 Gen 2x1 Metal HUB with 16x USB-C Gen 2x1 downstream ports
- 15KV ESD protection for each output
- Power supply +12V to +24V DC via Terminal Block or DC-Socket
- Up to 2.4A per port, total output power max. 120W
- Supports USB battery charging V1.2
- Can also be used as a USB charger without connection to the host PC
- Automatically detects the data transfer rate of connected peripherals
- Wall bracket, 19"-rack bracket and DIN-Rail kit included
- Rugged metal housing with compact industrial design
- LED indicators for power and link Status
- Chipset: VL822-Q7
Specifications
| Manufacturer | EXSYS |
|---|---|
| Product group | Hubs |
| Product type | USB Hub |
| Colour | black |
| Scope of delivery | EX-12276HMS, Power Supply (24V/5A), USB 3.2 Gen 2x1 Cable (screw lock) 1m, DIN-Rail Kit, 19"-rack brackets, Wall mounting brackets, Manual |
| Device connection | 1x C-female upstream 16x C-female downstream |
| Transfer quality | USB 3.2 Gen 2 SuperSpeed 10 Gbit/s (USB 3.1 Gen 2, USB 3.1) |
| Side 1 Connector Type | USB Type C (USB-C) |
| Side 1 Connector Gender | Male |
| Side 2 Connector Type | USB Type C (USB-C) |
| Side 2 Connector Gender | Female |
| Quantity of ports | 16 |
| Area of application | External |
| Material (casing) | Metaal |
| Power supply unit required | yes |
| Power supply included | yes |
| Technical particularity | Stevige metalen behuizing |
| Operating temperature min. | 0 °C |
| Operating temperature max. | 55 °C |
| Height | 28.1 mm |
| Width | 280 mm |
| Depth | 93 mm |
| Weight | 713 g |
| Height of packaging (single piece) | 90 mm |
| Width of packaging (single piece) | 160 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 320 mm |
| Package weight (single piece) | 1.606 kg |