| Item no.: | 15063346 |
|---|---|
| Manuf. item no. | EX-K1110 |
EXSYS EX-12280HMS 10 Port USB 3.2 Gen 2x1 Metal HUB, 4x USB-C, 6x USB-A 3.2 Gen 1, for desk, wall and DIN-Rail mounting
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
The rugged, industrial-grade EX-12280HMS is a USB 3.2 Gen 2x1 metal hub for up to ten end devices that can be wall-mounted or DIN-rail mounted. All connections are located on the top, providing flexibility for installation in a housing or cabinet.
It connects to the host PC via a USB-C cable and has four USB-C 3.2 Gen 2x1 ports and six USB-A 3.2 Gen 1 ports for end devices. The USB-C ports offer outstanding performance of up to 10Gbps (SuperSpeed USB 10Gbps), while the USB-A ports transfer data at up to 5Gbps (SuperSpeed USB 5Gbps). Up to 2.4A per port can be provided with a maximum output of 64W using an external power supply. This makes it easy to charge iPhones, iPads, smartphones and tablets. A DC Jack (5.5 mm/2.1 mm) for a plug-in power supply and a terminal block for connecting a DIN-Rail power supply are available for power supply.
- USB 3.2 Metal HUB with 4x USB-C Gen 2x1 and 6x USB-A Gen 1 downstream ports
- 15KV ESD surge protection for each output
- Power supply +9V to +24V DC via terminal block or DC Jack
- Up to 2.4A per port, total output power max. 64 W
- Automatically detects data transfer rate of connected peripherals
- Wall bracket and DIN-Rail kit included
- Compact industrial design
- Rugged metal case
- LED indicators for power and link status
Specifications
| Manufacturer | EXSYS |
|---|---|
| Product group | Industrial Networking |
| Product type | USB Hub |
| Colour | black |
| Scope of delivery | EX-12290HMS, USB 3.2 Gen 2x1 cable (screw lock) 1m, DIN-Rail Kit, Wall mounting brackets, Manual |
| Device connection | 1x C-female upstream 4x C-female en 6x A-female downstream |
| Transfer quality | USB 3.2 Gen 2 SuperSpeed 10 Gbit/s (USB 3.1 Gen 2, USB 3.1) |
| Side 1 Connector Type | USB Type C (USB-C) |
| Side 1 Connector Gender | Male |
| Side 2 Connector Type |
|
| Side 2 Connector Gender | Female |
| Quantity of ports | 10 |
| Area of application | External |
| Material (casing) | Metaal |
| Power supply unit required | yes |
| Power supply included | no |
| Technical particularity | Stevige metalen behuizing |
| Operating temperature min. | 0 °C |
| Operating temperature max. | 55 °C |
| Storage temperature min. | -20 °C |
| Storage temperature max. | 85 °C |
| Height | 23 mm |
| Width | 160 mm |
| Depth | 60 mm |
| Weight | 302 g |
| Height of packaging (single piece) | 80 mm |
| Width of packaging (single piece) | 170 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 250 mm |
| Package weight (single piece) | 0.484 kg |