HP 126A LaserJet Imaging Drum
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
HP 126A LaserJet Imaging Drum. Printing colours: Black, Cyan, Magenta, Yellow, Quantity per pack: 1 pc(s)
Ideal for printing professional output in the home office or small business. This imaging drum delivers consistent, high-quality results.
Maintain sharp, crisp and clean text and graphics with an imaging drum designed to work seamlessly with HP LaserJet toner cartridges and advanced toner formulation. Use Original HP supplies for professional-quality results.
Specifications
| Manufacturer | HEWLETT-PACKARD |
|---|---|
| Product type | Toner Cartridges |
Technical details
| Box contents | Imaging drum; Recycling guide |
|---|
Weight & dimensions
| Width | 363 mm |
|---|---|
| Depth | 92 mm |
| Height | 160 mm |
| Weight | 500 g |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
Packaging data
| Package width | 363 mm |
|---|---|
| Package depth | 92 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 700 g |
Brand-specific features
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962223352 |
|---|
Other features
| UNSPSC-code | 44103103 |
|---|
Features
| Type | Original |
|---|---|
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Compatibility | HP 126 imaging drums work with: HP LaserJet Pro CP1025 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
Logistics data
| Maximum number of stacking cartons | 28 pc(s) |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 30 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 210 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Products per pallet | 210 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 144 pc(s) |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross length | 80 cm |
| Pallet gross height | 110.9 cm |
| Pallet gross weight | 167.5 kg |
| Pallet weight (EU) | 121.3 kg |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1102 x 950 x 1264 mm |
| Pallet size (EU) | 1102 x 760 x 1109 mm |